Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Katedry Katedra Procesów Technologicznych

Katedra Procesów Technologicznych powstała 1 października 2019 roku na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną związaną z analizą, optymalizacją i doskonaleniem procesów technologicznych w przemyśle, transporcie oraz logistyce. Katedra kładzie szczególny nacisk na rozwój nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w zakresie inżynierii procesowej, w tym automatyzacji, robotyzacji oraz zastosowania zaawansowanych systemów zarządzania produkcją.
 
Działalność naukowa pracowników Katedry Procesów Technologicznych obejmuje następujące zagadnienia:
 
  • Metrologia i kontrola jakości wymiarowej konstrukcji wielkogabarytowych
  • Inżynieria odwrotna, laserowe skanowania 3D obiektów technicznych
  • Technologie przyrostowe, szybkie prototypowanie
  • Harmonogramowanie i optymalizacja procesów produkcyjnych
  • Modelowanie i symulacja procesów
  • Technologie cyfrowe w przemyśle 4.0, narzędzia AI we wspomaganiu zarządzania
  • Wytrzymałość i zużywanie obiektów technicznych, badania fizyczne i modelowanie numeryczne
Współpraca oraz praktyka
Specjaliści zatrudnieni w Katedrze Procesów Technologicznych współpracują z wieloma przedsiębiorstwami produkcyjnymi, co umożliwia realizowanie badań wspierających rozwój innowacji technologicznych, jak i rozwój praktycznych umiejętności studentów. Przykładem jest współpraca w obrębie przemysłu stoczniowego ze Stocznią Szczecińską „Wulkan” dla której zrealizowano projekt dotyczący Kontroli Jakości Wymiarowej. Dzięki tej współpracy katedra ma możliwość tworzenia publikacji naukowych opartych na realnych projektach inżynieryjnych realizowanych w stoczni, co wzbogaca bazę wiedzy o innowacyjne rozwiązania technologiczne. Współpraca pozwala także na wdrożenie studentów w praktyczne aspekty procesów technologicznych od projektowania po realizację. Studenci mają okazję brać udział w stażach i praktykach, co znacznie podnosi ich kompetencje zawodowe i przygotowuje do pracy w branży morskiej i przemysłowej.
             
Zaplecze dydaktyczne
Działalność dydaktyczna Katedry obejmuje kształcenie studentów na kierunkach technicznych, przygotowując ich do rozwiązywania złożonych problemów inżynieryjnych. Zakres przedmiotów technicznych, które prowadzone są przez pracowników Katedry mają na celu rozwijanie praktycznych umiejętności i wiedzy inżynierskiej wśród studentów. Możliwe jest to dzięki bazie laboratoryjnej oraz aparaturowej Katedry Procesów Technologicznych, która składa się z:
 
  • Laboratorium Badań Materiałów Inżynierskich, wyposażone m.in. w stanowiska do badań mikroskopowych, stanowisko do analizy obrazu, stanowisko do modelowania MES;
  • Laboratorium Metrologii i Inżynierii Odwrotnej, wyposażone w Skaner 3D Shining3D FreeScan;
  • Laboratorium Szybkiego Prototypowania, wyposażone w 3 drukarki: MakerBot Replicator +,  MakerBot Replicator 2X, EnvisionTec oraz skaner EinScan Pro.


 
Autor: Beata Wysocka

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę